Vákuumos napkollektor szerkezete
A kollektor hőelnyelését és hőtovábbító képességét a fent bemutatott fűtéscső (1), hőtovábbító vezérsík (4) és vákuumos cső (3) befolyásolja. Más vákuumos cső - fűtéscső kivitelezéssel ellentétben, a Focus vákuumos csövek és a fűtéscsövek nincsenek összeillesztve vagy egybeolvasztva. Hogy ez miért jó? A fém és az üveg ragasztással vagy más módszerrel történő összeillesztésével kapcsolatban van egy alapvető probléma. Az üvegnek és a fémnek eltérő a hőtágulási együtthatója. Ez azt jelenti, hogy a melegedés során eltérő mértékben tágulnak és húzódnak össze. Hosszútávon ez a forrasztás meghibásodásához vezethet, ami a forrasztáson alapuló rendszerek esetében a vákuum megszűnését okozza. Vákuumhiány = rossz szigetelés = gyenge teljesítmény. A vákuumos cső és fűtéscső "nem rögzítésének" egy másik előnye, hogy a két cső egymástól függetlenül tud mozogni, helyet hagyva akár a ház mozgásának vagy a szoláris rendszerben történő napi tágulásoknak és összehúzódásoknak. Réz elosztócsőAz APRICUSTM vákuumcsöves napkollektor elosztócsövét megbízhatónak és vezetékes víznyomásra alkalmasnak tervezték, emellett pedig kitűnően továbbítja a hőt és könnyű csatlakoztatni. Fő jellemzői a következők:
Az alábbi ábra az APAE kollektor mini verzióját mutatja.
Üveggyapot szigetelésAz üveggyapot egy nagyon népszerű szigetelőanyag, világszerte sokféleképp használják, ha magas hőmérsékletet bíró és nem gyúlékony szigetelőanyagra van szükség. Az üveggyapot kulcsfontosságú előnye, hogy bármilyen formátumúra alakítható. A sütemény sütéséhez hasonló folyamaton megy keresztül az üveggyapot: magas hőmérsékleten hevítik, majd egy olyan téglaalakú formába öntik, amihez passzol az elosztócső és a vákuumos csövek formája. Az alábbi metszetrajz az üveggyapot alsó és felső rétegeit mutatja (az elosztócső nincs az ábrán).
Csővezeték burkolatA burkolatnak két fő feladata van: megvédi az elosztócsövet és az üveggyapotot a környezeti hatásoktól és esztétikai célokat szolgál. A környezeti hatások és a korrózió elleni hosszútávú védelmet az UV stabil fémtartalmú festékkel bevont alumínium nyújtja. Az alumínium kiemelkedő minőségű felületet nyújt akár fekete, akár csokoládébarna kivitelben. Néhány helyen 304-es rozsdamentes acéllal is kapható, amely kiváló korrózió elleni védelmet nyújt, de nem biztosít olyan szintű felületet, mint a fémtartalmú festékkel bevont alumínium.
Fényvisszaverő panelNéhány vákuum csöves napkollektorral ellentétben, az APRICUSTM vákuumcsöves napkollektorok nem használnak fényvisszaverő panelt. Hogy miért? A fényvisszaverő paneleket arra tervezték, hogy megnöveljék adott számú vákuumos cső elnyelőfelületét úgy, hogy a fényt rátükrözik a csövek alsó részére. Ebből kifolyólag a csöveket 90 mm-re távol helyezik el egymástól, hogy a fény bejuthasson a panelig. Elméletileg ez növeli a rendszer teljesítményét, és laboratóriumi körülmények között, egy új, ragyogó fényvisszaverő panel valóban növeli a teljesítményt. De mi történik akkor, ha a panel egy vagy több éves használat után bepiszkolódik és oxidációs réteg keletkezik rajta? A fényvisszaverő tulajdonság nagy mértékben csökken, így a panel teljesítményfokozó tulajdonsága is csökken. A fényvisszaverő panel teljesítményének csökkenésével a tényleges elnyelőfelületet csak az adott 12 vagy 16 db vákuumos cső adja. Egy 16 csőből álló 47/1500 vákuumcsöves rendszer esetében az elnyelőfelület mindössze 0,84 m2, ami a bruttó felület (2,9 m2) 29%-a. Azért, hogy a napkollektor teljes élettartama alatt állandó hőtermelést biztosítson, az APRICUSTM vákuumcsöves napkollektorok nem használnak fényvisszaverő paneleket, hanem inkább 58 mm-es vákuumos csöveket, melyeket egymáshoz közel helyeznek el, hogy minimalizálják a csövek közt esetleg elvesző fény mennyiségét. A csöveknek ez a fajta elhelyezése, a csövek hajlított elnyelőfelületével kombinálva, kitűnő elnyelőfelület - bruttó felület arányt (0,55) és olyan IAM értékeket biztosít, amelyek a délelőtt közepétől egészen késő délutánig garantálják a magas hőtermelést. A fényvisszaverő panelek nagy felületet adnak a szél ellen, különösen a lapos tetőkön, döntött szögű kerettel felszerelt kollektorok esetében. Fényvisszaverő panel használatakor, a nagy sebességű szelek erős, vibráló zajt okozhatnak, valamint megterhelhetik a keret szerkezetét és a tetőkapcsolódási pontokat. A fényvisszaverő panel nélkül felszerelt kollektorban a szél sokkal kevésbé tud kárt tenni, mivel a domború csövek között akadály nélkül tud áthaladni. Az APRICUSTM
PO sorozat napkollektorai alapfelszereltségükben tartalmaznak
fényvisszaverő paneleket, de a keretre történő felszerelésük opcionális.
Sok piacon, a napkollektorok extra tartozékaiként értékelik a fogyasztók a
fényvisszaverő paneleket, és azért, hogy kielégíthessük a piaci igényeket,
nekünk is gyártanunk kell ilyen paneleket. Ennek ellenére az APRICUSTM
AP fényvisszaverő panelek nélkül, szoros cső elhelyezéssel lett
kialakítva. Vákuumos csövekA vákuumcsőben levő vákuum szerepe a cső
belsejének elszigetelése a környezeti hőmérséklettől. Ez olyannyira
sikeres, hogy gyakorlatilag a vákuumcsöves kollektorok a környezeti
hőmérséklettől függetlenül tudnak energiát termelni. Ennek jelentősége
főleg a mérsékelt és a hideg égövön a téli és az átmeneti időszakokban
van, persze nyáron is jelentős energiatöbbletet produkál, hiszen a szórt
fény (diffúz sugárzás) is jelentős energiát szolgáltat. A vákuumcső
kialakítása tökéletesen ugyan olyan, amilyet megszokhattak termékeinknél,
iker-üveg vákuumcsövek kerülnek alkalmazásra az ANK sorozatban is. A
vákuumcsövek átmérője 58 mm, a belső csőé 47 mm. Hosszuk 1800 mm. Fém-üveg
kapcsolat nincs, ennek megfelelően a vákuumvesztés kizárt, csak törés
esetén lehetséges. A magas minőségű boroszilikát üveg nagyon jó mechanikai
tulajdonságokat biztosít, akár 2,5 cm átmérőjű jégdarabnak is ellenáll. Az
alábbi képen jól látható a két üvegcső, a belső cső külső felén az
energiaelnyelő (abszorber) réteg, valamint a két üvegcső szájánál az
üveg-üveg kapcsolat. ![]() A vákuum nyomása kevesebb, mint 5*10-3
Pa. A cső alján látható sötét, tükrös felület a cső belsejében meglevő
vákuumról ad információt, hiszen bárium elpárologtatásával érhető el a
maradék gázmolekulák megkötése. A fémes felület megléte jelzi a vákuum
meglétét, ha ez a réteg fehér, ködszerűre vált, a kettős vákuumcsőben mér
nincs vákuum, hőszigetelése megszűnt, a csövet ki kell cserélni. Az
egészséges cső végének képe itt látható. A "leszívócsonk" védelmére és a
rugalmas rögzítés érdekében a csővégre a tertókerethez csomagolt védő
gumisapkát kell helyezni. ![]() Az APRICUSTM termékkínálatában a kulcstényezőt az üveg vákuumos csövek jelentik. A vákuumos csöveket eredetileg az ausztráliai Sydney University egyetemen fejlesztették ki, és már évek óta használják Németországban, Kanadában, Kínában és az Egyesült Királyságban. A szoláris iparban többféle vákuumos csőtípust használnak. Az Apricus a legszélesebb körben használt "iker-üvegcső" típust használja megbízhatósága, teljesítménye és alacsony előállítási költsége miatt. Minden egyes vákuumos cső két darab üvegcsőből áll. A külső cső (1)
rendkívül erős, átlátszó bórszilikát üvegből készül, amely zápor idején
képes ellenállni a 25 mm átmérőjű jégdaraboknak is. A belső cső (2)
A két üvegréteg között lévő vákuum megtartása érdekében egy báriumgyűrűt használnak (mint a televíziócsövekben). A gyártási folyamat során ezt a gyűrűt magas hőmérsékletnek teszik ki, aminek eredményeként a vákuumos csövek aljára vékony réteg báriumbevonat kerül. Ez a báriumréteg aktívan elnyeli a hőtárolás és működés során, a csőben keletkező CO, CO2, N2, O2, H2O és H2 gázkibocsátást, így őrizvén meg a vákuumot. Emellett, a báriumréteg tisztán láthatóan mutatja is a vákuum állapotát. Az ezüstszínű báriumréteg fehérré változik, ha a vákuum megszűnik. Ezáltal könnyen megállapítható, hogy egy cső jó vagy rossz állapotban van-e. Tekintse meg a lenti képet.
Az üveg vákuumos csöveket párhuzamosan fektetik egymás mellé, a felszerelés szöge pedig attól függ, melyik földrajzi szélességi foknál vagyunk. Egy napkollektor teljesítményét sok tényező befolyásolja, de a legfontosabb, hogy milyen a napfénybesugárzás az adott területen. Hogy többet megtudjon a napfénybesugárzásról és az Ön régiójában mért átlagos értékekről,
Fűtőcső (heat-pipe)
|